Centrala alarmowa to coś więcej niż tylko informowanie o wtargnięciu. Obecnie element ten umożliwia również stworzenie automatyki domowej, co czyni życie bardziej przyjemnym i bezproblemowym. Centrale cieszą się wielkim zainteresowaniem. Na ich montaż decydują się właściciele posesji, domów jednorodzinnych oraz dyrektorzy firm. Do stworzenia najprostszego alarmu potrzeba właśnie centrali – czyli urządzenia sterującego, czujników i syren, które zasygnalizują fakt włamania.

Chcąc, by alarm domowy realizował inne funkcje – poza ochroną życia i mienia – musimy wybrać bardziej zaawansowane urządzenie sterujące, np. centralę INTEGRA. Jej atutem jest spora ilość funkcji, m.in. obsługa zamków szyfrowych, prowadzenie monitoringu oraz realizacja automatyki w domu. Stworzono również – na potrzeby klientów – system bezprzewodowy, który może pracować z dowolnym alarmem, ale pełną funkcjonalność zapewnia jedynie w zestawieniu z INTEGRĄ. System bezprzewodowy ABAX obsługuje moduły bezprzewodowe w oparciu o kontroler ACU-100 i może zabezpieczać mieszkania o dużym ryzyku szkód.

Sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, a nawet automatycznym zraszaniem ogrodu możliwe jest również przy pomocy telefonu stacjonarnego i komórkowego. Aby zarządzać urządzeniami przez wiadomość SMS niezbędne jest wyposażenie alarmu w moduł komunikacyjny GSM. Innym elementem, które pozwala sterować i prowadzić podgląd sytemu alarmowego, jest moduł internetowy. Umożliwia on zarządzanie alarmem przy pomocy telefonu komórkowego, przeglądarki www lub przy użyciu utera z zainstalowanym programem GUARDX.

W ofercie można znaleźć prostsze centrale, jak CA-8MX i CA-4V1 oraz jednostki z bardziej zaawansowanymi funkcjami, takie jak CA-10 lub CA-6. Najbardziej rozbudowanymi centralami są urządzenia z serii INTEGRA. Istotnym elementem alarmu domowego są czujniki, bowiem to one powiadamiają centralkę o tym, czy ktoś nieproszony dostał się na teren ochranianego budynku. Szeroki asortyment produktów zawiera czujki ruchu: dualne lub czujki podczerwieni, a także kontaktrony, czujki rozbicia szkła oraz czujki gazów: ziemnego, propan-butanu, czadu i gazów usypiających.

Zdalne sterowanie urządzeniami podnosi komfort życia oraz obniża koszty zużycia energii. Dodatkowo czyni mienie bardziej bezpiecznym, gdyż pozwala symulować obecność mieszkańców poprzez sterowanie oświetleniem i roletami, co może odstraszać potencjalnych bandytów. Kupno alarmu domowego to inwestycja na wiele lat. O jego instalacji warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Bowiem wtedy można przygotować się na rozbudowę systemu w przyszłości, np. pod kątem rozkładu okablowania. Bardzo ważne jest, aby system alarmowy montowany był przez doświadczonego instalatora, takiego który zaprogramuje alarm zgodnie z oczekiwaniami właściciela oraz będzie dostępny, gdy nagle wydarzy się coś nagłego.