Chcąc zainwestować w swoje bezpieczeństwo, warto wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie rozmowy z instalatorami zajmującymi się alarmami domowymi. Bardzo ważne jest, by alarm domowy był skuteczny i pewny, co gwarantuje prawidłowa i przemyślana instalacja. Aby spełnił nasze oczekiwania, musi być dopasowany nie tylko do charakteru i lokalizacji domu czy mieszkania, ale także do codziennego rytmu mieszkańców.

Najczęściej są to proste alarmy zawierające kilka czujek ruchu umieszczonych w wybranych pomieszczeniach. Zaletą alarmu domowego jest jego prostota, okupiona jest jednak  małymi możliwościami: alarmu zostanie wyzwolony wtedy, gdy czujki zarejestrują ruch złodzieja wewnątrz obszaru chronionego podczas nieobecności domowników.

Nowoczesne alarmy domowe mogą nie tylko ochraniać przed intruzami, ale mogą być też użyte do wykrywania innych, często bardzo niebezpiecznych  zagrożeń. Czujki niebezpiecznych gazów wykryją nawet niewielkie stężenia groźnych substancji, czujki zalania wodą zareagują na pojawienie się wycieku a czujki dymu ostrzegą o możliwym pożarze. Oznacza to, że taki system alarmowy zapewnia bezpieczeństwo nie tylko mienia, ale także zaoferuje poczucie bezpieczeństwa domownikom.