System alarmowy to jednak nie wszystko co zdołamy uczynić dla poprawy poczucia ochrony. Zagrożenia o których wypada mieć pojęcie to nie tylko groźba zaistnienia pożaru, ale także groźba zatrucia trującymi gazami mogącymi powstać w wyniku nieprawidłowego spalania – zwłaszcza tlenku węgla.Tym samym dobrze jest rozważyć wyposażenie mieszkania w produkty przeznaczone do szybkiego zauważania i sygnalizowania takiego zagrożenia – na wzór akuratnie dostawione czujki podłączone do alarmu.

Przykładem czujki opracowanej do wykrywania śladowych ilości toksycznego tlenku węgla (czadu) jest czujka tlenku węgla DG-1 CO. Urządzenie to zdoła wykonywać pracę indywidualnie, jednak dużo większą funkcjonalność można uzyskać podłączając je do innowacyjnego systemu alarmowego. W takiej konstelacji możemy uzyskać opcję zdalnego informowania o niebezpieczeństwie – np. za pomocą SMS lub komunikatu głosowego. Abstrahując od tego jest opcja takiego zestawienia całej armatury, żeby wentylacja automatycznie włączała się w momencie wykrycia niebezpiecznego gazu aby dotlenić pomieszczenie. W wypadku kominków, zwłaszcza tych mających dostępne palenisko, nie należy lekceważyć niebezpieczeństwa pożaru – wystarczy moment nieuwagi, nawet niewielki kawałek rozżarzonego drewna może spowodować ciężki do opanowania pożar. Czujki dymu podłączone do systemu alarmowego umożliwią możliwie wcześnie zareagować na wydobywający się dym – objaw powstającego pożaru. Tym samym, w przypadku odpowiednio szybkiej reakcji da się opanować pożar i zminimalizować jego następstwa.Pragnąc jednakże w pełni zrelaksować się w okresie coraz to dłuższych jesienno-zimowych wieczorów, trzeba trafnie zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz bliskich.

Bodaj dla każdego oczywista jest potrzeba wykonywania regularnych przeglądów nie tylko armatury CO, ale dodatkowo tych związanych z kominkiem – niezależnie od tego czy jest to samodzielny kominek, czy sprzężony do instalacji ogrzewania napowietrznego lub centralnego. Tak samo trzeba pamiętać o zrealizowaniu przeglądu mieszkaniowej gaśnicy – tylko w ten sposób będziemy mieli pewność że poprawnie zadziała jeśli będzie konieczna.Dobiega końca nieuchronnie sprawiający przyjemność dla większości period letni, i – jak każdego lata, musimy pogodzić się z potrzebą uruchomienia grzania aby być w stanie utrzymać w mieszkaniu wymaganą temperaturę. Przyjemne ciepło w czasie coraz chłodniejszych jesiennych wieczorów może nam dać możliwość nie tylko instalacja centralnego nagrzewania, ale coraz częściej również opalany drewnem kominek. Przede wszystkim właśnie to nasze „domowe ognisko” zezwala nie tylko rozkoszować się przyjemnym ciepłem, ale także pozwala odprężyć się dzięki błogiemu dźwiękowi i beztroskiej grze świateł.Wszelkie podane przedtem rozwiązania minimalizują ryzyko związane z stosowaniem piecyków. Pragnąc zachować te urządzenia w stanie totalnej funkcjonalności powinno się wykonywać okresowe sprawdzenie ich funkcjonowania – przede wszystkim w przypadku czujek dymu najważniejsze jest aby komora odpowiadająca za jego zauważanie była oczyszczona, gdyż zbierający się na jej powierzchni kurz zdołałby zagrodzić lub ograniczyć dostęp dymu do jej wnętrza. Dlatego stosownym pomysłem jest zamówienie przeglądu pełnej instalacji – na przykład przed nastaniem jesiennych mrozów, aby móc bezproblemowo cieszyć się przyjemnym gorącem roztaczanym przez domowy piecyk.