Dzięki swoim licznym zaletom: niezawodnej detekcji, stosunkowo sporym obszarze funkcjonowania oraz niezawodnej pracy w zwykłych warunkach mieszkalno-biurowych, największą popularnością cieszą się czujki ruchu typu PIR – pasywne czujki podczerwieni. Podstawowa zasada ich działania opiera się na przetwarzaniu zmian sygnału powstającego od promieniowania podczerwonego generowanego przez przemieszczającego się człowieka. Jest jednak wiele różnic między sprzedawanymi na rynku czujnikami PIR. Te różnice mogą dotyczyć rodzaju przetwarzania sygnału (analogowe lub cyfrowe), rodzaju układów optycznych odpowiedzialnych za skupianie energii na elemencie czułym (soczewki Fresnela i zwierciadła) czy całego szeregu rozwiązań mających wpływ na funkcjonalność urządzenia.  Nie ulega wątpliwości, że nakładają się na to różnice wynikające z jakości zastosowanych elementów oraz ogólnej jakości wykonania – wszystko ma kluczowy wpływ na niezawodność alarmu domowego.

Czujka IVORY to bardzo zaawansowana konstrukcja wśród oferowanych przez nią pasywnych czujek podczerwieni. Przy jej budowie wykorzystane zostało specjalne zwierciadło sekcyjne zaprojektowanie w ramach współpracy firmy SATEL z japońskim producentem precyzyjnych układów optycznych, firmą JAPANPLALENS. Kooperacja zaowocowała zaprojektowaniem zwierciadła przewyższającego jakością stosowane w tradycyjnych czujkach soczewki Fresnela. Główną zaletą nowego lustra, w porównaniu do wcześniej stosowanych soczewek, jest istotna poprawa przestrzennego układu stref detekcji. Oznacza to że czujka IVORY będzie sprawniej i skuteczniej wykrywać intruza – różnica będzie szczególnie zauważalna w pomieszczeniach o zróżnicowanej zabudowie. Dodatkowo, zaimplementowanie strefy podejścia pozwala efektywnie ochronić obszar praktycznie bezpośrednio pod czujką – przekłada się to na lepsze zabezpieczenie w stosunku do ochrony realizowanej dzięki tradycyjnym czujkom PIR z optyką opartą o soczewki Fresnela. Zaawansowane zwierciadło to także skuteczniejsze ogniskowanie energii podczerwieni na elemencie detekcyjnym – czujka IVORY pracuje dzięki temu z silniejszym sygnałem, co z kolei ma wpływ na wyższą odporność na fałszywe alarmy wywoływane różnego rodzaju zaburzeniami powstającymi w ochranianej przestrzeni.

Z całą pewnością można rzec, że centrala alarmowa jest istotnym elementem alarmu domowego, mającym największy wpływ na jego funkcjonowanie. Niemniej jednak z punktu widzenia jakości działania całej instalacji, od chwili właściwego doboru czujek zależy czy system będzie efektywnie wykrywał intruza oraz jednocześnie nie będzie powodował uciążliwości związanej z fałszywymi alarmami. Z tego też względu, decydując się na inwestycję w bezpieczeństwo warto poświęcić należytą uwagę temu w jakie czujki wyposażona będzie instalacja.