Alarm domowy zwykle kojarzy się ze skuteczną metodą zniechęcenia włamywacza do nieproszonej wizyty w naszym domu. Bez wątpienia tak jest, ale zakres zabezpieczenia zapewnianego przez nowoczesną instalację może być dużo większy niż tylko wykrycie próby włamania. Istnieje cały szereg czujek, które można użyć w alarmach domowych, a których celem jest wykrywanie też innych niebezpieczeństw: na przykład czujki niebezpiecznych gazów, czujki dymu i ciepła czy zalania wodą. Dzięki nim właściwie skonfigurowany system może zapewniać ostrzeganie o zagrożeniu dla życia i zdrowia – a nawet sam może przeciwdziałać takim zagrożeniom.

Centrale alarmowe INTEGRA dzięki wbudowanym funkcjom automatyki mogą np. uruchomić wentylację w pomieszczeniach w których ulotnił się groźny gaz, czy zamknąć zawór odcinający dopływ wody w sytuacji detekcji przecieku w łazience. Podstawowym zadaniom związanym z informowaniem o różnorodnych zagrożeniach z łatwością poradzą sobie nawet nieco prostsze, nowoczesne centrale VERSA.

Nowoczesne centrale alarmowe – takie jak centrale INTEGRA firmy SATEL umożliwiają zrealizowanie zaawansowanego systemu automatyki domowej z wykorzystaniem specjalizowanych modułów. Aby móc skorzystać z tych dodatkowych funkcji, muszą być uwzględnione na etapie projektowania instalacji – dlatego w trakcie rozmowy z specjalistą dobrze jest określić swoje obecne i przyszłe oczekiwania. Mogą one dotyczyć np. sterowania oświetleniem, klimatyzacją i ogrzewaniem, podnoszeniem i opuszczaniem rolet czy nawet podlewaniem trawnika. Dobrze zaprojektowana instalacja alarmowa powinna oferować łatwe dodawanie kolejnych funkcji w przyszłości, bez konieczności wykonywania uciążliwych prac kablowych. Możliwość skutecznego komunikowania się jest jedną z elementarnych funkcji skutecznego alarmu domowego – niezależnie od tego czy jest to łączność z centrum monitoringu firmy ochroniarskiej, powiadamianie głosowe na telefon czy inny sposób przesłania informacji. W tym celu najczęściej wykorzystuje się linię telefoniczną – większość współczesnych central alarmowych umożliwia bezpośrednie jej podłączenie, bez konieczności instalowania dodatkowych modułów. Ze względu na to, że telefonia stacjonarna staje się coraz mniej powszechna, z pomocą przychodzą nowoczesne moduły komunikacyjne umożliwiające łączność w sieciach komórkowych GSM, czy poprzez INTERNET. Dzięki nim nie ma konieczności utrzymywania często niewykorzystanego łącza telefonicznego, ale także mogą pojawić się nowe możliwości – takie jak na przykład sterowanie systemem za pomocą telefonu komórkowego z niemal każdego miejsca na świecie w przypadku centrali INTEGRA pracującej z modułem ethernetowym ETHM-1.

Najczęściej spotykane, nieskomplikowane systemy alarmowe wykrycie intruza opierają o czujki ruchu typu PIR, umieszczone w chronionych pomieszczeniach. Takie rozwiązanie nie jest odpowiednie w sytuacji gdy chcielibyśmy zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom przebywającym w swoim domu. Wystarczy jednak wyposażyć alarm domowy w czujki tworzące tzw. ochronę obwodową – najczęściej magnetyczne czujki otwarcia drzwi i okien, ale także np. czujki wibracyjne i aktywne bariery podczerwieni, aby alarm domowy mógł czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców. Aby jednak móc wygodnie korzystać z dobrodziejstw ochrony obwodowej, dobrze jest wybrać centralę alarmową w której w przyjazny sposób można włączyć wybrany tryb dozoru – na przykład czuwanie pełne, nocne oraz dzienne – jak w nowoczesnych centralach VERSA.

Decydując się na zainwestowanie w bezpieczeństwo, częstym problemem jest wybór pomiędzy tradycyjną technologią kablową, a łącznością nie wymagającą użycia kabli. Chcąc wykorzystać najlepsze cechy obu technologii, można sięgnąć po rozwiązania tzw. systemów hybrydowych łączących w spójną całość oba te rozwiązania. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest centrala INTEGRA 128-WRL, zapewniająca rozbudowaną funkcjonalność central alarmowych z rodziny INTEGRA i jednocześnie zapewniającą możliwość bezprzewodowej komunikacji GSM/GPRS oraz wykorzystywania całej gamy bezprzewodowych urządzeń systemu ABAX. System hybrydowy może używać tradycyjnych połączeń kablowych z urządzeniami do których doprowadzenie przewodów nie jest uciążliwe, oraz bezprzewodową łączność w pozostałych miejscach. Dodatkowym atutem takiego podejścia jest łatwość modyfikacji w przyszłości: chcąc uzyskać dodatkową funkcjonalność, wystarczy uzupełnić alarm domowy o dodatkowe bezprzewodowe moduły.