Ewentualność odizolowania się od szeregu pospolitych czynności początkowo może nie wydawać się niczym szczególnym – ale jak to już z niezliczonymi sprawami w życiu bywa, zmiana na lepsze nie zawsze jest wyraźnie odczuwalna; dopiero konieczność powrotu do poprzednich rozwiązań wyraźnie pokazuje co tak naprawdę tracimy. Wiedzą o tym najlepiej ci, którzy korzystają na codzień już z dobrodziejstw oferowanych przez systemy inteligentne – w końcu „komfort uzależnia”. System inteligentny wie jakie lubisz światło podczas ogladania filmów – wystarczy włączyć przycisk a światło w pokoju będzie właściwe – przecież trzeba pamiętać o Twoich upodobaniach. Sterowanie światłem jest jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w przypadku systemów inteligentnych. Dzięki tej funkcji nie tylko jesteśmy w stanie wyłączyć wszystkie światła w całym domu przy wychodzeniu, ale także stworzyć sobie konfigurację oświetlenia do naszych oczekiwań.

Fachowcy zajmujący się aranżacjami wnętrz doskonale wiedzą jaki rodzaj nastrojowego oświetlenia najlepiej sprzyja danym czynnościom – inne oświetlenie potrzebne jest do zabawy z pociechami, inne do czytania czy słuchania muzyki a jeszcze zupełnie inne podczas seansu filmowego czy wieczornego spotkania ze znajomymi. Aby zapewnić należyte zróżnicowanie oświetlenia pomieszczeń, posiadają one różne oprawy odpowiedzialne za stworzenie odpowiedniego rodzaju światła. Wytworzenie odpowiedniego nastroju w danym pokoju wymaga włączenia punktów świetlnych w konkretnej konfiguracji – im bardziej zaawansowana jest scena świetlna, tym bardziej złożona jest konfiguracja. W przypadku systemy inteligentnego sytuacja staje się prostsza – za pomocą menu, przycisków czy nawet pilota (w końcu ma być wygodnie) można szybko zmienić oświetlenie w taki tryb jaki właśnie jest przez nas oczekiwany. Wiele z powyższych propozycji można zrealizować za pomocą właściwie dobranej instalacji alarmowej. Można to zrobić korzystając z intuicyjnego konfiguratora systemu alarmowego. W łatwy i przyjazny sposób przeprowadzi nas przez kolejne etapy dobierania urządzeń do naszego alarmu.
Rozbudowana konfiguracja systemu inteligentnego wykraczać może poza zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją czy też wentylacją. Wystarczy skomunikować zawory sterujące zraszaniem zieleni w ogrodzie z centralą alarmową sterującą instalacjami inteligentnymi, aby wykorzystać jej potencjał do zapewnienia odpowiedniego nawodnienia Twoim roślinom. Inteligentny system alarmowy może zostać skonfigurowany tak, aby zraszanie włączane było po przekroczeniu odpowiedniego czasu od opadów, w porze dnia dopasowanej do potrzeb roślin. Dzięki temu nie trzeba martwić się o zapewnienie odpowiednich warunków dla Twojego ogrodu podczas wakacyjnego wyjazdu na urlop.