By alarm domowy spełniał swoją rolę, powinien być właściwie dostosowany do obiektu, który będzie zabezpieczał. Podczas wybierania elementów do budowy systemu alarmowego należy wziąć pod uwagę nie tylko zagrożenia (na które wpływają takie rzeczy jak lokalizacja, sąsiedztwo, zamożność właścicieli itp.), ale także architekturę budynku, która może ułatwiać bądź utrudniać wtargnięcie złodzieja.

Z powodu  trudności ocena tych czynników wymaga dużej wiedzy i doświadczenia,dlatego projekt i wykonanie systemu alarmowego warto powierzyć profesjonalnej firmie. Jako minimum można uznać alarm obejmujący tzw. ochronę obwodową zagrożonych  drzwi i okien, oraz wykrywanie ruchu w miejscach, do których można dostać się z zewnątrz a także w ciągach komunikacyjnych. Bardzo ważne jest również, żeby oprócz sygnalizacji wejścia intruza za pomocą syren system był w stanie przekazać tą informację – transmitując ją do firmy ochrony przez telefon, wiadomości SMS czy e-mail.

Do czego wykorzystać alarm?

Współczesne urządzenia do systemów alarmowych – takie jak centrale alarmowe INTEGRA, poza swoimi podstawowymi funkcjami – wykrywania i informowania o wtargnięciu , zapewniają w większym zakresie bezpieczeństwo mieszkańcom oraz dbają o komfort życia codziennego. Dla przykładu,  system  wyposażony w czujki gazu może nie tylko wykryć obecność niebezpieczeństwa, ale także uruchomi wentylację pomieszczenia, w którym wyciek został wykryty. Podobnie dołożenie do alarmu czujki zalania wodą – taki zabieg pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z usuwaniem skutków pęknięcia rury.

Jak obsłużyć alarm domowy?

Alarmy domowe można najczęściej obsłużyć za pomocą haseł wpisywanych na klawiaturze wyposażonej w diody LED, które mają możliwość prezentacji bieżącego stanu systemu czy też komunikatów tekstowych na wyświetlaczu LCD. W tym drugim przypadku mieć pewność, że komunikaty słowne będą przedstawiane w języku polskim, co ułatwia codzienną obsługę. Oprócz klawiatur, do sterowania można wykorzystać piloty lub karty i breloki zbliżeniowe. Piloty zdalnego sterowania pozwalają na sterowanie alarmem z dowolnego miejsca w ramach zasięgu czyli do ok 100 metrów, a karty i breloki wymagają zbliżenia do czytnika na odległość kilku centymetrów . Jedynym minusem sterowania pilotami lub kartami, którą należy mieć na względzie decydując się na takie sterowanie jest to, że – tak jak inne przenośne elementy, mogą zostać ukradzione.

Tym, co dodatkowo wyróżnia alarmy domowe oparte o centrale alarmowe INTEGRA na tle innych rozwiązań są  bardzo zaawansowane możliwości komunikacji wywodzące się  z techniki alarmowej. Pozwalają one zdalnie kontrolowac alarm domowy z dowolnego miejsca za pomocą komputera, smartfonu czy palmtopa – co zapewnia zupełnie nowe możliwości.