Coraz szybciej zbliża się lato, czas wakacji i wycieczek. Większość z nas wyjedzie w tym okresie na upragnione wakacje – w góry, nad morze czy na wycieczkę do egzotycznego kraju. Aby czas wakacji wypełniony był jedynie pozytywnymi emocjami, dobrze przed wyjazdem mieć pewność czy pozostawiony bez dozoru dom lub mieszkanie jest zabezpieczone.

Alarm domowy jest uważany za jedno z skutecznych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo naszym czterem kątom. Ze względu na to, że jest on skomplikowaną instalacją składającą się z szeregu zaawansowanych technologicznie modułów, każdy alarm wymaga okresowego przeglądu i konserwacji. Jeżeli od ostatniego przeglądu minął już okres roku, warto umówić się z fachowcem na sprawdzenie funkcjonalności całego alarmu przed zaplanowanym terminem urlopu. W ramach przeglądu, instalator sprawdzać będzie stan baterii zapewniającego zasilanie awaryjne w trakcie zaniku zasilania zewnętrznego, działanie czujek, sprawność sygnalizatora i funkcjonowanie powiadamiania. Kontrola taka jest szczególnie ważna w przypadku wyposażenia systemu w instalację bezprzewodową, w której co jakiś czas konieczna jest wymiana baterii na nowe.

Jeśli dotychczas nie korzystaliśmy z funkcji monitoringu lub powiadamiania, być może warto byłoby uzupełnić nasz system alarmowy o taką opcję. W przypadku wielu nowoczesnych central alarmowych, konieczne jest jedynie podłączenie linii telefonicznej i softwareowe uruchomienie odpowiednich funkcji. Dzięki nim, informacja o włamanie może trafić natychmiastowo do centrum odbiorczego firmy zajmującej się ochroną, lub bezpośrednio na telefon opiekuna posesji. W sezonie wyjazdów szczególnie przydatna może być umowa z firmą ochrony – zapewni to dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, gdyż w sytuacji zagrożenia natychmiast wysłana zostanie wykwalifikowana drużyna mająca na celu wypłoszenie ewentualnych włamywaczy i zabezpieczenie mieszkania przed ich kolejnymi próbami. W przypadku gdy nie ma do dyspozycji sygnału telefonicznego, skorzystać można ze specjalnych modułów umożliwiających łączność z użyciem sieci komórkowej GSM lub nawet sieci internetowej. Dzięki zastosowaniu takich modułów, można uzyskać dodatkową funkcjonalność – zdalnego sterowania systemu za pomocą wiadomości tekstowych (wybrane moduły GSM), czy z użyciem aplikacji instalowanej w telefonie komórkowym. Pozwala to zapewnić pełną kontrolę nad zabezpieczeniem naszego domu – praktycznie niezależnie od tego gdzie spędzamy swój wymarzony czas wolny.

Sterując odpowiednio nowoczesnym systemem alarmowym, można przed urlopem pokusić się o jego rozbudowę o funkcje automatycznego sterowania. Dzięki temu, nasz system alarmowy zaprząc można na przykład do kontrolowania samoczynnego podlewania trawnika. Dobrym przykładem przydatnej w trakcie urlopu funkcjonalności może być tzw. „symulacja obecności”, gdzie alarm domowy sterując np. światłami i podnoszeniem oraz opuszczaniem rolet utrudnia potencjalnie obserwującym dom włamywaczom zorientować się kiedy i w jakich godzinach pojawiają się w nim domownicy – co może odciągnąć do podjęcia próby rabunku.

Chcąc skorzystać z tych propozycji nie trzeba nastawiać się na kolejny remont – nawet jeżeli pierwotny plan instalacji nie zakładał takiej możliwości, można sięgnąć po praktycznie równie pewne rozwiązania bezprzewodowe, których instalowanie będzie szybkie i nie będzie wymagać kłopotliwych prac przy wykonywaniu okablowania.