Sercem systemu bezprzewodowego MICRA jest moduł alarmowy zapewniający obsługę detektorów podobnie jak bezprzewodowych, jak i standardowych – przewodowych. Moduł ten zaopatrzony został w komunikator GSM/GPRS oferujący opcję informowania o zdarzeniu alarmowym (za pomocą sms’a SMS oraz wiadomości bezpłatnych tzw. „CLIP”) jak również monitorowania – przesyłania danych do firmy ochroniarskiej. Z modułem MICRA zintegrowany został również zasilacz buforowy, oferujący ciągłą pracę systemu z akumulatora przez wiele godzin w sytuacji zaniku głównego zasilania sieciowego. Utrzymanie ciągłości pracy jest istotne dla zapewnienia stałego poziomu ochrony obiektu.
Codzienna obsługa alarmu bezprzewodowego MICRA jest bardzo uproszczona – alarm domowy może być sterowany pilotami bezprzewodowymi, podobnie jak w przypadku auto alarmów. Te same piloty mogą również służyć do przyzwania pomocy w razie potrzeby, czy nawet włączania podłączonymi do systemu MICRA elementami – np. bramą garażową. Dzięki temu da się zredukować ilość elementów, które należy pomieścić w kieszeni, i uniknąć konieczności odszukania tego odpowiedniego pilota. Jest też opcja obsługi systemu bezprzewodowego MICRA za pomocą bezprzewodowej klawiatury sterującej – uruchamianie i wyłączenie stanu czuwania, a także sterowanie dodatkowymi urządzeniami odbywa się poprzez wprowadzenie właściwego kodu. Pomocniczą funkcją jest użycie telefonu komórkowego do zdalnej obsługi systemu MICRA – wystarczy wysyłać SMS o ustalonej zawartości, lub rozpocząć połączenie z numeru telefonu zapisanego w pamięci modułu.

Niejeden artykuł na portalu www.mieszkajbezpiecznie.pl opisuje wspaniałe możliwości osiągalne w nowoczesnych systemach scalających najwyższej klasy zabezpieczenia z komfortem automatyki domowej. Codzienne życie wyjawia jednak, że nieraz wystarczą prostsze wyjścia, które mają obowiązek zrealizować zasadnicze potrzeby. Jako reakcja na oczekiwania naszych Klientów, opracowaliśmy bezprzewodowy system MICRA. Powstał on z myślą o instalacjach, w których intuicyjność obsługi i czas instalacji ważniejsze są od wszechstronnych fukcji. Bez wątpienia, ustępstwo nie obejmuje skuteczności i niezawodności – pod tymi motywami, system bezprzewodowy MICRA nie odbiega od w wyższym stopniu rozbudowanych funkcjonalnie odpowiedników innych producentów.