Słowo „czujka” zostało ściągnięte do terminologii powiązanej z systemami alarmowymi z dziedziny wojskowości. W siłach zbrojnych nazywa się tak wartę lub obstawę. Czujka w alarmie domowym spełnia analogiczną rolę, jak czujka w służbie wojskowej: jej rolą jest dostarczanie odpowiedniej informacji. Naturalnie dane gromadzone przez czujkę podczas służby wojskowej mają całkiem inny charakter, ale koncepcja jest podobna. Czujka w wojsku dostarcza informacji do właściwego organu nadzorowania, aby ten mógł przedsięwziąć odpowiednie działania. Czujka w alarmie domowym dostarcza informacji do centrali alarmowej, która pełni podobną rolę jak organ dowodzenia w wojsku. Jeżeli w pobliżu czujki zdarzy się coś, co stosownie z programem centrali alarmowej będzie odczytane jako niebezpieczeństwo, centrala alarmowa wyda rozkazy odpowiednim elementom systemu, aby podjęły one określone akcje.

Na rynku istnieje wiele typów czujek. Artykuły, które będziemy publikować na naszej stronie, będzie poświęcony omówieniu w pierwszej kolejności elementów wchodzących w skład ochrony obwodowej. Kolejne artykuły będą opisami czujek do przestrzennej ochrony wewnątrz obiektu. Kolejny artykuł to informacjami o pozostałych czujkach znacznie zwiększających funkcjonalność alarmu domowego dając jego właścicielowi opcje. Rezygnując z militarnych skojarzeń, a chcąc użyć innych metafor, które oddałyby istotę działania czujek, można powiedzieć, że zastępują one systemowi alarmowemu zmysły. Bodźce, które za ich pośrednictwem docierają do centrali alarmowej, czyli mózgu, umożliwiają alarmowi działanie i reagowanie. W zależności od rodzaju czujki, mogą to być różne impulsy.

Ochrona obwodowa

Ochrona obwodowaZe względu na wiele sposobów montażu, okoliczności pracy czy też kwestie wizualne, w ofercie firmy SATEL oferowana jest cała gama czujek: od miniaturowych urządzeń instalowanych wprost w ramie drzwi lub okna, po większe czujki zaopatrzone w szczelne metalowe obudowy mogące przenosić najazd kołami pojazdu. W tej grupie znaleźć można też czujki z możliwością podłączenia kabli za pomocą złączy zaciskowych, jak też takie, które wymagają przylutowania w instalacji. Jest też możliwe dobranie czujki w kolorze zbliżonym do stolarki dzięki czemu po instalacji będą praktycznie niezauważalne. Rolą czujek realizujących funkcję zabezpieczenia obwodowego jest detekcja już samej próby wtargnięcia intruza na obszar chroniony, z tego też powodu ten rodzaj czujek jest nazywany także czujkami pierwszej linii ochrony. W tej klasie, w największym stopniu popularne są: magnetyczne czujki otwarcia drzwi i okien, bardzo często nazywane kontaktronami.

Czujki wibracyjne

Przeznaczone są do detekcji próby siłowego przełamania zabezpieczeń mechanicznych. Dzięki autorskiej konstrukcji, są w stanie wykryć próbę włamania jeszcze zanim intruzom uda się przełamać te zabezpieczenia. Czujki wibracyjne oferowane przez firmę SATEL stosują piezoelektryczne sensory z cyfrową obróbką sygnału, dzięki czemu osiągają wysoką powtarzalność parametrów i odporność na powszechne źródła fałszywych alarmów.

Akustyczne czujki zbicia szyby

Ich celem jest detekcja charakterystycznego dźwięku towarzyszącego tłuczeniu szyby, dzięki czemu doskonale nadają się do obrony pomieszczeń z wieloma przeszkleniami. Jedna czujka może zabezpieczać pokój z wieloma szybami. Czujki zbicia szyby produkowane przez firmę SATEL używają zaawansowana technologię cyfrowej analizy dwóch częstotliwości, dzięki czemu są niewrażliwe na zwykłe źródła odgłosów mogących zakłócić pracę czujek o prostszej budowie.

Aktywne bariery podczerwieni

Bariery ACTIVAAktywne bariery podczerwieni to jedne z bardziej skomplikowanych czujek ochrony zewnętrznej. Do wykrywania włamania używają wiązek podczerwieni, które są transmitowane w trybie ciągłym pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem. Przez wgląd na dużą odległość między nadajnikiem a odbiornikiem wiązek podczerwieni, aktywne czujki podczerwieni mogą mieć zastosowanie do skutecznego zabezpieczania nawet dużych pomieszczeń. W przypadku czujek z oferty firmy SATEL, dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu przed wpływem warunków środowiskowych, z sukcesem mogą być instalowane na zewnątrz do wykrywania potencjalnego włamywacza wkraczającego na teren zabezpieczanego obiektu.