W obecnej chwili gdy koszty energii w każdej postaci szybują w górę w niesamowitym tempie, zdolność oszczędzania i optymalnego gospodarzenia energią okazują się coraz istotniejsze dla oszczędnych. Po części na rozmiar strat wpływa sama technika – przykładowo, strategia zrealizowania budynku oddziałuje na jego energooszczędność w sprawie gospodarowania energią termiczną. Także, odmiana wykorzystanych odbiorników energii elektrycznej (np. żarówki zwykłe lub oświetlenie LED) wpłynie na wysokość rachunków za prąd. Chociaż nawet w nowocześnie skonstruowanym domu, w którym używa się tylko zaawansowanych i oszczędzających energię odbiorników, ułamek energii jest na darmo tracona. Wypływa to ze zwyczajów, lenistwa czy nawet braku świadomości – wzorem może być choćby gotowanie większej niż pożądana ilości wody, czy pozostawianie włączonego oświetlania w pustym pomieszczeniu.

Przedstawiciele gatunku ludzkiego są zwykle leniwi, dlatego tak trudno zmienić wieloletnie nawyki. Tym samym z pomocą w sprawie oszczędzania energii przychodzą założenia „inteligentnego domu”, które wykreowane zostały z zamiarem obniżenia zużycia energii oraz zabezpieczeniu wygody. Nie oznacza to od razu potrzeby wydawania czasem sporych pieniędzy na profesjonalny system inteligentnego domu. Wystarczy stosownie „inteligentnie” skonfigurowany nowoczesny alarm domowy. Takie zaawansowane urządzenia, oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, potrafią zatroszczyć się o wygodę codziennego bytowania oraz zminimalizowanie kosztów powiązanych z opłatami za energię. Co ciekawe, sporo z urządzeń koniecznych do ujawniania włamania zagospodarować można też w systemie automatyki, dzięki czemu koszty inwestycyjne będą się rozkładać jeszcze bardziej korzystnie. Przykładowo czujka ruchu ulokowana w korytarzu umożliwi wykryć intruza kiedy system alarmowy dozoruje, jak też pozwoli automatyczne włączenie świateł wtedy kiedy system nie jets w stanie czuwania. Dzięki takiemu rozstrzygnięciu, nie musimy wypatrywać włącznika oświetlanie chcąc bez szwanku przejść korytarzem, a światło samoczynnie może się wyłączyć kiedy przestanie być pożądane przyczyniając się tym samym do zminimalizowania rachunków za prąd.

Całkowicie innym wzorem może być układ minimalizujący koszt energii cieplnej w momencie wietrzenia pomieszczenia. Czujka magnetyczna umożliwiająca w alarmie na wykrywanie próby otworzenia lub wyłamania okna może się nadać do automatycznego wyłączenia kaloryferów w wietrzonym lokalu, i przywrócenia temperatury właściwej po jego ponownym zamknięciu. Bez wątpliwości ten sam mechanizm można wdrożyć także w klimatyzowanych pomieszczeniach, redukując ilość energii wchłanianą przez urządzenia schładzające powietrze.