Nowoczesny alarm domowy może nie tylko zapewnić ochronę przed włamywaczami, ale może być użyty do wykrywania innych zagrożeń. Czujki gazu mogą wykryć nawet niewielkie stężenia niebezpiecznych substancji, czujki zalania wodą zareagują na pojawienie się wycieku a czujki dymu ostrzegą o pożarze. Oznacza to, że taki system zapewnić może ochronę nie tylko mienia, ale także oferować poczucie bezpieczeństwa domownikom.

Alarmy domowe są coraz częściej nieodłącznym elementem domu. Zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwo mieszkańcom. Jaki alarm domowy i kiedy możemy zainstalować. Decyzję o montażu alarmu w domu najlepiej podjąć w czasie projektowania domu. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić środków finansowych ale też problemów związanych z późniejszą instalacją na wykończonym już mieszkaniu.

Najważniejszym czynnikiem, mającym jednak kluczowe znaczenie dla skuteczności alarmu domowego, jest jego obsługa. To właśnie „czynnik ludzki” jest najczęstszą przyczyną pogorszenia skuteczności. Typowe błędy to np. pozostawienie niezmienionych haseł dostępu (przez co system może być „bezbronny” dla intruza), ignorowanie komunikatów (np. sygnalizacji usterki) czy nieświadome zmniejszanie zasięgu czujników (np. zasłaniając czujkę bujnymi roślinami doniczkowymi).

Pierwszym krokiem w instalowaniu alarmu domowego w w mieszkaniu jest wykonanie projektu alarmu. Niestety, bardzo często, już na tym kroku mogą zostać popełnione błędy, zaniżające skuteczność alarmu domowego. Częstym przykładem takiego nierozważnego planowania może być np. nie uwzględnienie w projekcie instalacji rozmieszczenia czujek wykrywających otwarcie drzwi prowadzących na taras z tyłu domu.

Alarm domowy zwykle kojarzy się jedynie z zabezpieczeniem i sygnalizacją wtargnięcia intruzów na chroniony obszar. Nowe alarmy, zarówno standardowe, jak i bezprzewodowe wprowadzają o wiele więcej możliwości w zakresie ochrony mienia i życia. Przede wszystkim zapewniają komfort życia, chroniąc mieszkańców przed zagrożeniami wypływającymi z codziennego użytkowania mieszkania, zapewniając niższe koszty związane z instalacją niż w przypadku konwencjonalnych systemów alarmowych.