System inteligentny to również duże oszczędności, co jest niesłychanie ważne zwłaszcza przy stale rosnących kosztach energii. W tym przypadku rozbudowany system może samodzielnie wyłączyć ogrzewanie lub klimatyzację w pomieszczeniu, które właśnie wietrzymy przy otwartych oknach. Albo, wychodząc z mieszkania system automatycznie przełączy ogrzewanie czy klimatyzację w tryb ekonomiczny, by automatycznie powrócić do zwykłej pracy we właściwym czasie. Dodatkowo wykorzystując opcje komunikacyjne, mamy zawsze możliwość zdalnego sprawdzania systemu za pomocą telefonu komórkowego, czy laptopa z dostępem do internetu. Pewną ekstrawagancją, którą również możemy wykorzystać w systemach inteligentnych jest podłączenie urządzeń zraszających ogród do naszego inteligentnego alarmu. Dzięki temu nie będziemy już musieli martwić się o to, czy po powrocie z długiego urlopu przed domem zastaniemy spalony słońcem, zasuszony trawnik – system automatycznie o zaprogramowanych godzinach uruchomi zraszacze, pod warunkiem że akurat tego dnia nie padał deszcz.

Mając na uwadze możliwości drzemiące w najbardziej zaawansowanych centralach alarmowych, takich jak INTEGRA 128-WRL firmy SATEL, oprócz poczucia ochrony można zyskać rozwiązania podnoszące wygodę codziennego życia. Jest to zapewnione dzięki funkcjonalności „inteligentnego domu„, dzięki której łatwo sterować wieloma, dotychczas niezależnymi instalacjami. Przykładem może być sterowanie lampami – światło w całym mieszkaniu może automatycznie zostać wyłączone po opuszczeniu lokalu przez wszystkich mieszkańców. Możliwe jest też automatyczne aktywowanie oświetlenia klatki schodowej, gdy czujka ruchu wykryje przechodzącego domownika.
Dodatkową wygodną funkcją jest zaprzęgnięcie systemu inteligentnego do sterowania roletami okiennymi. System alarmowy może samodzielnie zadbać o opuszczenie rolet gdy mieszkanie będzie opuszczane przez domowników, jak również podnieść rolety z chwilą ich powrotu. Łatwo też sterować całymi grupami rolet z jednego miejsca – na przykład ściemnić wszystkie okna w pokoju na czas projekcji filmu.
Wszyscy doskonale wiemy, że inwestycja w instalację alarmu jest jednym z najlepszych rozwiązań na zapewnienie nam bezpieczeństwa. Przemawiają za tym zarówno statystyki policyjne, jak i zalecenia ubezpieczycieli. Decydując się na taką instalację, należy pamiętać, że tak jak najlepsze garnitury, także systemy alarmowe powinny być „skrojone na miarę”.