Statystyki policyjne wyraziście wskazują mniejszą ilość włamań do domów i mieszkań wyekwipowanych w systemy alarmowe. Na dodatek, sama świadomość pełnej kontroli sytuacji działa na nas kojąco – a więc pozwala bardziej cieszyć się urlopowymi przyjemnościami. Coraz więcej person decyduje się na zainwestowanie w poczucie bezpieczeństwa i wykonuje instalację alarmową wyposażając nowe własne m bądź podczas remontu to już zamieszkane. Wynika to zwłaszcza z coraz większej świadomości korzyści, jakie daje posiadanie alarmu domowego.

Nowoczesny system alarmowy – zarówno przewodowy, jak i bezprzewodowy, może zapewnić dodatkowe korzyści – poza poczuciem bezpieczeństwa. Na przykład, centrale serii INTEGRA firmy SATEL dzięki swojej wszechstronności pozwalają na dopełnianie funkcjonalności inteligentnego domu. Taki system może sterować światłem w domu (np. udając obecność domowników), podnosić i opuszczać rolety czy pomagać w oszczędzaniu energii właściwie sterując ogrzewaniem czy klimatyzacją. Jednak funkcją, którą w najwyższym stopniu możemy docenić w trakcie letniego urlopu jest… sterowanie zraszaniem ogrodu. Poprawnie skonfigurowany system samoczynnie może zadbać o nawadnianie zieleni o odpowiedniej porze, a wstrzymywać podlewanie gdy wykryje opady deszczu. Ponadto system wyposażony w komunikator TCP/IP pozwoli za pomocą laptopa czy telefonu komórkowego zdalnie wydać polecenie podlewania jeżeli pojawi się taka potrzeba. Dzięki temu, po powrocie z urlopu możemy zastać ogród w tak samo poprawnym stanie jaki był w chwili wyjazdu.
Przed wyjazdem warto upewnić się czy alarm domowy zainstalowany w naszym domu czy mieszkaniu wyposażony jest w funkcję powiadamiania czy również możliwość zdalnej obsługi. Jako minimum należy uznać możliwość informowania o zdarzeniach – np. alarmach czy usterkach, za pomocą raportu słownego bądź wiadomości SMS. Mając podpisywaną umowę z firmą ochrony, alarm domowy może drogą cyfrową przekazywać obszerne informacje do centrum monitoringu – umożliwiając w ten sposób sprawne reagowanie na nadchodzące sygnały. Rozwiązanie takie daje dodatkowe poczucie bezpieczeństwa: nawet w wypadku zagrożenia, wykwalifikowana drużyna spłoszy potencjalnych intruzów i zabezpieczy nasz dom przed dalszymi niebezpieczeństwami. Chcąc z każdego miejsca na świecie mieć kompletną kontrolę nad instalacją alarmową w naszym domu, warto rozważyć użycie modułu komunikacji w sieciach TCP/IP (Internet). Dzięki takiemu rozwiązaniu, za pomocą komputera czy nawet telefonu komórkowego zdołamy w dowolnym momencie i miejscu połączyć się z systemem i sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać, to monitoring sprawności systemu alarmowego. Tak jak w przypadku samochodów, także systemy alarmowe powinny być poddane okresowemu sprawdzeniu przez zawodowca. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że każde podzespoły funkcjonują bez usterek, baterie i akumulatory są wydajne, a systemy komunikacyjne prawidłowo nawiązują kontakt. Sprawdzenie takie przed urlopem powinno się zlecić zwłaszcza wtedy, gdy od ostatniej kontroli minął ponad rok. Po takiej inspekcji, pozostaje wrócić do lektury przewodników krajoznawczych i korzystać do woli z upragnionego urlopu.